e-Podatki

MF: Fiskus weźmie się za waluciarzy 2009-02-24


Jak czytamy w Gazecie Prawnej, zapobiegliwi podatnicy, którzy przed osłabieniem złotego kupili zapas walut, np. dolarów i euro, masowo w ostatnich dniach ruszyli do kantorów.

(…) Teraz na wymianie walut można sporo zarobić. Przedstawmy to na przykładzie. Jeśli np. podatnik kupił 9 stycznia 2009 r. 30 tys. dolarów, licząc w uproszczeniu po kursie NBP z tego dnia (2,9551 zł), zapłacił za walutę 88 653 zł. Gdy 20 lutego 2009 r. poszedł sprzedać te dolary, to również licząc po kursie NBP, otrzymał za nie 113 469 zł (3,7823 zł). Zysk na tej operacji to: 24 816 zł.

Trzeba przyznać, że to bardzo wysoka kwota, zwłaszcza że od zakupu do sprzedaży waluty minęło tylko nieco ponad miesiąc.

Powstaje pytanie, co z opodatkowaniem takiego zarobku? Zdaniem ekspertów sytuacja jest jasna w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą i dokonujących takich transakcji. Przedsiębiorcy uzyskują dochód z różnic kursowych, który podlega opodatkowaniu.

Sprawa się komplikuje, gdy zarobkiem na wymianie walut zajmują się podatnicy, którzy działalności gospodarczej nie prowadzą. W tym przypadku ustawodawca nie wymienia wprost w ustawie o PIT przychodów z tytułu różnic kursowych. (...)

Stanowisko Ministerstwa Finansów

(…) Podatnik, który kupił w kantorze lub banku euro, a następnie odsprzedał je w ten sam sposób z zyskiem, musi od zysków z tej operacji zapłacić podatek według skali PIT.

(…) Resort finansów wyjaśnił, że stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepisy art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT obejmują dochody (przychody) zwolnione od podatku. Wśród tych zwolnień niewymienione są dochody (przychody) uzyskane ze sprzedaży walut. Dlatego zdaniem resortu finansów, jeżeli sprzedaż waluty następuje w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 (zawiera definicję działalności gospodarczej) i nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 5b ust. 1 powołanej ustawy (warunki spełnienie których wyklucza uznanie danej działalności za pozarolniczą działalność gospodarczą), źródłem przychodów z tego tytułu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe. Dochody uzyskane z takiej sprzedaży podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej albo według 19-proc. stawki.
Resort finansów wyjaśnia dalej, że pojęcie różnic kursowych nie występuje w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Po czym konkluduje, że gdy przychodów takich nie można zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, to przychody uzyskane ze sprzedaży walut należy zaliczyć do przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 powołanej ustawy, tj. przychody z innych źródeł. Innymi słowy, każdy, kto zarobił na osłabieniu złotego, najpierw kupując waluty w kantorze, a następnie odsprzedając je w ten sam sposób po wyższym kursie, musi od takiego dochodu zapłacić podatek. Mimo że ministerstwo tego już nie wyjaśniło, dodać należy, że dochody z tzw. innych źródeł, do których zaliczono dochód ze sprzedaży walut, opodatkowane są według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. Rozliczenia takich dochodów dokonuje się dopiero z chwilą składania zeznania rocznego PIT. (…)
(źródło: Gazeta Prawna)