e-Podatki

Zwolnienie darowanej żywności z VAT niezgodne z regulacjami UE 2008-11-04


Jak czytamy w Gazecie Prawnej, uchwalone w ubiegłym tygodniu zwolnienie z VAT żywności darowanej przez przedsiębiorców organizacjom charytatywnym jest niezgodne z przepisami unijnymi.

(…) Przyjęte w ubiegły czwartek przez Senat zmiany w ustawie o VAT mają ułatwić przedsiębiorcom przekazywanie żywności dla organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z obecnymi regulacjami o VAT firmom bardziej opłaca się likwidować żywność, której termin przydatności do spożycia dobiega końca, niż przekazywać ją potrzebującym.

Mimo że poprawka zaproponowana przez senatora Mieczysława Augustyna (PO) była konsultowana z Ministerstwem Finansów, eksperci podatkowi nie mają wątpliwości, że wprowadzone do ustawy rozwiązanie jest niezgodne z dyrektywą unijną.

(…) Senator Mieczysław Augustyn (PO) powiedział, że Ministerstwo Finansów nie sprzeciwiło się wprowadzeniu zwolnienia.
"Wszystkie kraje w UE rozwiązały kwestie tego typu darowizn w sposób nie do końca zgodny z dyrektywą o VAT. Ale bez naruszenia regulacji unijnych tego nie da się załatwić" - uważa senator. Dodaje, że Polska ma wybór.
"Albo rozwiążemy tę kwestię w sposób nie do końca zgodny z przepisami wspólnotowymi, albo pozostaniemy jedynym krajem w UE, gdzie żywność jest wyrzucana" - powiedział Augustyn. Przypomniał, że Czesi wprowadzili niedawno zwolnienie z VAT charytatywnych SMS-ów. (…)
(źródło: Gazeta Prawna)