e-Podatki

Co dają zwiększone zakupy w listopadzie 2008-10-21


Jak czytamy w Gazecie Prawnej, listopad jest tradycyjnie miesiącem dużych zakupów w firmach. Powodem jest podwójna zaliczka podatkowa za listopad i grudzień. W przyszłym roku już jej nie będzie.

(…) Zakupy na zapas, gdy są dokonane w listopadzie, dają dodatkową korzyść podatnikowi, gdyż wpływają na wysokość zaliczki płaconej za listopad oraz grudzień. Im wyższe wydatki w listopadzie, tym niższa zaliczka na podatek za ostatnie dwa miesiące roku. W konsekwencji do 20 grudnia (w tym roku do 22 grudnia, gdyż 20 przypada w sobotę) podatnik musi zapłacić zaliczkę w podwójnej wysokości zaliczki za listopad. Całkowite rozliczenie dochodu nastąpi dopiero w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia następnego roku. Nawet jeśli się okaże, że podatek będzie wyższy niż wpłacone w ciągu roku zaliczki, to podatnik i tak skorzysta na wpłacie mniejszych zaliczek za listopad i grudzień.
Będzie przez cztery miesiące w posiadaniu kapitału, który musiałby przeznaczyć na wyższe zaliczki za ostatnie dwa miesiące, gdyby nie poniósł wydatków na zakup towarów. (…)
(źródło: Gazeta Prawna)