e-Podatki

Odliczenie podatku z faktury za czynsz przed powstaniem obowiązku podatkowego w VAT 2008-10-21


Dla potrzeb naszej działalności wynajęliśmy lokal biurowy. Właściciel lokalu (wynajmujący) wystawia nam faktury za czynsz przed powstaniem obowiązku podatkowego w VAT u niego, jak również przed wykonaniem usługi najmu. W związku z tym powstała u nas wątpliwość w rozliczeniu za który okres rozliczeniowy będziemy mogli dokonać odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury: czy z chwilą otrzymania faktury, czy dopiero wówczas, gdy u wynajmującego powstanie obowiązek podatkowy w VAT lub usługa zostanie wykonana?

Odpowiedź:
Generalnie ustawodawca wprowadza zasadę (art. 86 ust. 10-12 ustawy o VAT) w myśl której prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jednocześnie w przypadku otrzymania faktury przed wykonaniem usługi - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą wykonania usługi.

Od tego ostatniego wymogu ustawodawca przewidział istotne z punktu widzenia Czytelnika wyłączenie (art. 86 ust. 12 ustawy o VAT). Otóż wspomniane ograniczenie w zakresie możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy niektórych usług, w tym świadczonych na terytorium kraju usług najmu dla których przewidziano odrębne momenty powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek w przypadku tych usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT).

Odwołanie się do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT dla świadczonych na terytorium kraju usług najmu jest o tyle istotne, że ustawodawca wiąże z nim termin wystawienia faktury przez wynajmującego. Na podstawie bowiem § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) w przypadku m. in. świadczonych na terytorium kraju usług najmu fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Czytelnik nie wyjaśnia czy wynajmujący mu lokal kontrahent wystawia fakturę w okresie o którym mowa a nie jeszcze w terminie wcześniejszym niż termin wskazany w rozporządzeniu (np. w 45 dniu). W przypadku gdyby faktura wystawiana była w okresie określonym w rozporządzeniu - to wówczas Czytelnik jest uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego według zasad ogólnych tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy bez względu na to, czy u wynajmującego powstanie obowiązek podatkowy w VAT lub usługa zostanie wykonana.

Podstawa prawna:
• art. 19 ust. 13 pkt 4 art. 86 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.)
• § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.)

(źródło: Wskazówki podatkowe więcej… )