e-Podatki

A Paczki z okazji Dnia Dziecka bez podatku 2008-06-10


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, pracodawcy którzy przekazali pracownikom paczki na Dzień Dziecka dla ich pociech nie muszą doliczać wartości tych paczek do wynagrodzeń pracowników i potrącać od nich zaliczek na podatek.

(…) Niektórym pracownikom przekazaliśmy z okazji Dnia Dziecka paczki ze smakołykami dla ich pociech. Sfinansowaliśmy je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, biorąc pod uwagę sytuację materialną zatrudnionych osób. Paczki kosztowały od 100 do 300 zł. Naszym zdaniem są one zwolnione z podatku i nie musimy doliczać ich wartości do przychodów pracowników. Czy mamy rację?

Tak. Pracodawca nie musi doliczać paczek do wynagrodzeń pracowników i potrącać od nich zaliczek na podatek. Spełnione są bowiem warunki zwolnienia, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT:
- firma przekazała zatrudnionym osobom świadczenie rzeczowe (paczkę ze smakołykami),
- upominek został sfinansowany w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (z uwzględnieniem kryterium socjalnego),
- wartość prezentu nie przekracza 380 zł.

Musimy pamiętać, że limit zwolnienia (380 zł) dotyczy wszystkich świadczeń, które pracownik otrzymał z firmy w ciągu roku. Jeśli przekroczą tę kwotę, pracodawca musi opodatkować nadwyżkę. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)