e-Podatki

Fiskus chce zniechęcić podatników niejasnymi interpretacjami 2008-06-03


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, interpretacje podatkowe udzielane po reformie z 1 lipca 2007r. przez izby skarbowe są nie tylko droższe ale też niejednoznaczne i niezrozumiałe dla podatników.

(…) Formalizm....
Z sygnałów, jakie napływają do naszej redakcji, wynika niezbicie, że coraz więcej osób i firm otrzymuje interpretacje, w których organ podatkowy (a od 1 lipca 2007 r. wydają je z upoważnienia ministra finansów dyrektorzy czterech izb skarbowych w kraju) nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. W efekcie podatnik nie dość, że pozostaje sam z nurtującym go problemem, to jeszcze wydaje pieniądze na rozpatrzenie sprawy, której tak naprawdę urzędnicy nie rozstrzygnęli (75 zł za każdy opisany we wniosku stan faktyczny).

Czasami winny jest sam podatnik, który nieprecyzyjnie lub niewłaściwie sformułował pytanie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby fiskus wezwał go do uzupełnienia wniosku, do czego zresztą ma prawo. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Każdy zatem najmniejszy nawet brak formalny działa zazwyczaj na niekorzyść podatnika. W najlepszym razie może on bowiem otrzymać odpowiedź, która nic nie wniesie do jego sprawy.

Przekonał się o tym ostatnio przedsiębiorca, który chciał wiedzieć, czy od zawartej umowy pożyczki musi – jako podatnik VAT – zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-32/08/AD) nie rozstrzygnął, że dana czynność podlega VAT, a nie PCC. Stwierdził jedynie, iż jeśli podlega podatkowi od towarów i usług, to nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)