e-Podatki

Fiskus chce wyższej opłaty za skomplikowane interpretacje 2008-05-20


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, jeśli wnioskujemy o urzędową wykładnię przepisów, musimy zapłacić 75 zł. Opłata będzie większa, jeśli pytamy od razu o kilka zdarzeń i kilka podatków. Ale nie wiadomo, jak ją liczyć.

(…) Ordynacja podatkowa mówi o opłacie od „każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego”. Ale fiskus uzależnia też wysokość należności od ilości aktów prawnych, które trzeba ocenić, czyli od tego, czy pytamy o jeden podatek, czy więcej (np. CIT i VAT).

Jedna sprawa, kilka pytań
Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną w tym roku przez Izbę Skarbową w Warszawie. Wniosek o interpretację złożyła niemiecka spółka komandytowa, która chce uczestniczyć w konsorcjum prowadzącym działalność w Polsce. Zadała pięć pytań – trzy dotyczące VAT, jedno o obciążenie wynagrodzenia za usługi podatkiem dochodowym i jedno o to, czy będzie posiadać w Polsce zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Powołała trzy akty prawne: ustawę o VAT i rozporządzenie wykonawcze oraz umowę z Niemcami. Ile powinna zapłacić za interpretację? Wydaje się, że 75 zł, bo stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest jeden – spółka chce uczestniczyć w konsorcjum prowadzącym w Polsce działalność. Ale warszawska izba skarbowa jest innego zdania. W piśmie z 31 marca 2008 r. (IP-PP2-443-251/08-2/BM) wezwała spółkę do wskazania, którego stanu faktycznego (podatku) dotyczy wpłacone 75 zł: CIT, PIT czy VAT. Warszawska izba skarbowa uznała więc, że spółka pyta o trzy stany faktyczne, a właściwie o trzy podatki. (…)

(…) Tydzień na przelew
Na zapłatę mamy siedem dni od złożenia wniosku. Jakie mogą być konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku? Fiskus nie rozpatrzy naszej sprawy. Co w sytuacji gdy zapłacimy za mało, np. 75 zamiast 225 zł, i nie dopłacimy reszty w ciągu tygodnia (od wezwania)? Jak czytamy w piśmie Izby Skarbowej w Warszawie: „wniosek będzie podlegać rozpatrzeniu w zakresie jednego zdarzenia przyszłego (podatku) według kolejności w nim przedstawionej, natomiast w pozostałej części (...) zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia”.

Co ma więc zrobić podatnik, który ma problemy z ustaleniem wysokości opłaty? Najprościej byłoby mu poradzić: zapłać więcej, dostaniesz odpowiedzi na wszystkie pytania. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)