e-Podatki

Urzędy skarbowe będą miały więcej praw 2008-05-20


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w resorcie finansów trwają prace na zmianami w przepisach podatkowych. Okazuje się, że niektóre zmiany nie są korzystne dla podatników.

(…) Ministerstwo Finansów bardzo sprytnie ukryło niekorzystne dla podatników rozwiązania

Przygotowywane przez rząd zmiany w ordynacji podatkowej miały ułatwić życie podatnikom. Po głębszej analizie projektu okazuje się jednak, że może być zupełnie odwrotnie. Przewidziano w nim tyle wyjątków, że sprzyjające przedsiębiorcom rozwiązania mało kogo od razu obejmą. Ministerstwo Finansów bardzo sprytnie ukryło niekorzystne dla podatników rozwiązania.

Bez podania powodów
Chodzi o art. 2 projektu. Zmienia on art. 154 § 1a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, i to w sposób umożliwiający fiskusowi zabezpieczenie wykonania zobowiązania podatkowego nawet bez podania powodu. Dziś urzędnicy skarbowi mogą zabezpieczyć dług, gdy istnieje obawa niewykonania zobowiązania, bo podatnik np. rozpoczął wyprzedaż swojego majątku. Muszą jednak podać powody, dla których chcą dokonać zabezpieczenia. W przyszłości – jeżeli parlament uchwali przepis w proponowanym przez Ministerstwo Finansów kształcie – nawet i tego nie będą musieli już robić.

Nowy przepis nie stawia bowiem żadnych warunków, a to oznacza, że po 1 stycznia 2009 r. fiskus będzie mógł zabezpieczyć zobowiązanie w trybie egzekucyjnym i nikt tak naprawdę tego nie skontroluje. Trzeba się więc zastanowić, czy nie będzie to nadużywane do zawieszania biegu przedawnienia zobowiązania. Jeśli bowiem podatnik otrzymał decyzję, ale fiskus nie ściąga wynikającej z niej kwoty zobowiązania, to termin przedawnienia biegnie cały czas w sposób nieprzerwany. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)