e-Podatki

Dobroczynne SMS-y nadal z podatkiem 2008-04-22


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, od każdej wiadomości SMS wysyłanej w akcjach charytatywnych fiskus zabiera 22 proc. Z podatku tego nie zamierza rezygnować. Twierdzi, że nie może.

(…) Wynika tak z odpowiedzi ministra finansów z 5 lutego 2008 r. na interpelację poselską (SPS-023-704/08). Resort konsekwentnie podtrzymuje, że nie ma możliwości zwolnienia z VAT wysyłanych wiadomości SMS, z których dochód jest przeznaczony na działalność charytatywną (o problemach z VAT od SMS pisaliśmy m.in. w „Rz” z 8 stycznia 2005 r. w artykule "Opodatkowane dobre serce" i 6 lutego 2008 r. w artykule "Państwo zarabia na dobrym sercu obywateli"). Efekt jest taki, że część pieniędzy z dobroczynnych wiadomości nie trafia do potrzebujących obywateli, ale do kasy państwa.
(…) Wyjaśnienia resortu...
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nie może w tej sprawie nic zrobić. Wysyłanie wiadomości SMS traktowane jest bowiem jako usługa telekomunikacyjna. Unijna dyrektywa o VAT nie przewiduje możliwości zwolnienia od podatku dla tego typu usług. W odpowiedzi czytamy: „W krajach członkowskich Unii Europejskiej funkcjonowanie podatków obrotowych podlega ścisłej harmonizacji w ramach tzw. wspólnego systemu od wartości dodanej. W systemie tym ogranicza się możliwość stosowania stawek ulgowych podatku, zwolnień lub innych wyłączeń spod opodatkowania do przypadków określonych w obowiązujących dyrektywach Rady UE. Obecnie problematyka ta jest przede wszystkim regulowana dyrektywą Rady 2006/ 112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej”. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)