e-Podatki

Uważaj, komu oddajesz swoje zeznanie 2008-04-22


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Ministerstwo Finansów z obawy przed protestami poczty i skarbówki poleciło utworzyć specjalne punkty przyjmowania zeznań podatkowych.

(…) Od dziś do końca kwietnia wszystkie urzędy skarbowe w kraju mają codziennie pracować do godziny 18. W najbliższą sobotę 26 kwietnia ma odbyć się kolejny już dzień otwarty w urzędach skarbowych.

Ministerstwo Finansów, obawiając się zapowiadanego protestu pracowników Poczty Polskiej, nakazało podległym izbom i urzędom skarbowym utworzenie specjalnych punktów przyjmowania zeznań rocznych. I nie chodzi tu bynajmniej o te, które już od lat istnieją w urzędach skarbowych, lecz o nowe. Mają powstać we wszystkich siedzibach powiatów, gmin i miast.
Z zegarkiem w ręku
Jak ustaliła „Rz”, odgórne polecenie zawierania porozumień z samorządowcami (czyli pismo Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów z 16 kwietnia 2008 r., nr AP10/0683/2 16/WKK/G8/3025) do urzędów skarbowych dotarło dopiero 17 kwietnia. Resort oczekiwał już informacji o utworzonych punktach w piątek 18 kwietnia o godz. 10. Co więcej, nakazał podległym służbom przekazywać je na bieżąco (codziennie).
– To nie są żadne porozumienia. To zwykłe wymuszanie na samorządowcach pewnych działań – podkreśla naczelnik jednego z urzędów skarbowych. – Pismo trafiło do nas po południu w czwartek, a już w piątek mieliśmy wykazać się wynikami. To fizyczna niemożliwość, aby w tak krótkim czasie cokolwiek ustalić – mówi inny.
– Chodziło nam o to, aby nawiązali kontakty z samorządowcami. A piątek był przewidziany jedynie na wstępny meldunek – powiedział nam Jakub Lutyk, rzecznik MF, pytany, dlaczego został wyznaczony tak krótki termin. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)