e-Podatki

Kwiatki przed firmą to nie reprezentacja 2008-04-15


Jak czytamy w Rzeczpospolitej, przedsiębiorca, który inwestuje w wiosenny wygląd swojej siedziby, może zaliczyć wydatki do kosztów. Zgadzają się na to urzędy.

(…) Spółka stawiała magazyn i budynek handlowo-administracyjny. Zagospodarowała też teren dokoła firmy. Wycięła kilka drzew, ale za to posadziła krzewy i trawę. Poniosła na to sporo wydatków, trzeba było kupić nasiona, ziemię, nawozy. Ponadto od strony ulicy posadziła kolczaste rośliny w celu zabezpieczenia budynku przed wandalami. Zdaniem spółki nie są to inwestycje związane z kreowaniem wizerunku przedsiębiorstwa. Chodziło po prostu o to, aby firmowy teren estetycznie wyglądał.

Tak też uważa Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Jak czytamy w interpretacji z 1 lutego 2008 r. (ITPB3/423-178/07/AM): „wydatki poniesione na stworzenie terenów zielonych i późniejsze ich utrzymanie, mające na celu zachowanie estetycznego wyglądu budynku i terenu, jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami mogą stanowić koszty uzyskania przychodów”. Izba zastrzegła jednak: „gdyby opisane nakłady, ze względu na swoją okazałość, odbiegały od zwyczajowo przyjętych w danej branży i okolicy (bardziej ekskluzywne, wytworne), działania takie należałoby uznać za reprezentację i wydatki z tym związane nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów”.

Ta sama izba skarbowa w interpretacji z 14 listopada 2007 r. (ITPB3/423-46/07/AT) stwierdziła: „wydatki poniesione na wystrój wnętrza (zakup kompozycji kwiatowych, kwiatów doniczkowych, kwiatów ciętych, usługi serwisu systemu nawadniania) czy też na zagospodarowanie, odtworzenie i pielęgnację terenów zielonych wokół firmy (sadzenie kwiatów, krzewów, drzew, założenie trawnika oraz nawożenie, przycinanie, wykonanie prac pielęgnacyjnych), jeżeli mają na celu utrzymanie stanu technicznego i estetycznego budynku i terenu, jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami będą stanowić koszty uzyskania przychodów”. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)