e-Podatki

Podatek od miejsca parkingowego taki jak od mieszkania 2008-03-11


WSA w dniu 15 lutego orzekł, że miejsce postojowe traktowane jest jako część wspólna przynależna do lokalu mieszkalnego. Opodatkowane jest więc taką samą stawką jak lokal. Nie można go wyodrębnić i osobno opodatkować 22-proc. VAT

Tak orzekł 15 lutego 2008 r. WSA w Poznaniu (I SA/ Po 1206/07).

Spółka dewelopersko-inwestycyjna sprzedając mieszkania zbywa jednocześnie miejsce postojowe, które jej zdaniem jest przynależne do lokalu. Uważa, że sprzedaż mieszkania wraz z miejscem parkingowym stanowi jedną transakcję i powinna być na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT opodatkowana stawką VAT 7 proc. Z twierdzeniami spółki nie zgodziła się izba skarbowa. Stwierdziła, że podatnik dokonuje dwóch transakcji sprzedaży, tj. lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego. Jej zdaniem miejsce postojowe nie jest częścią obiektu budownictwa mieszkaniowego. Nie może więc być opodatkowane stawką VAT przewidzianą dla tych obiektów. Podatnik powinien zatem osobno opodatkować sprzedaż miejsca parkingowego. Dla tej sprzedaży właściwa powinna być stawka VAT 22 proc.

Spółka zaskarżyła decyzję i sąd przyznał jej rację. Stwierdził, że do momentu wyodrębnienia pomieszczenia jako odrębnego lokalu użytkowego jest ono traktowane jako część wspólna przynależna do lokalu mieszkalnego. Tym samym spółka słusznie uznała sprzedaż za jedną transakcję i opodatkowała stawką VAT 7 proc.
(źródło: Rzeczpospolita)