e-Podatki

Fiskus wciąż czyha na dary. 2008-02-05


Bardziej opłaca się zniszczyć żywność lub odzież niż darować ją potrzebującym. Wszystko z powodu podatku VAT, który trzeba zapłacić od darowizny. Miała to zmienić ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o VAT. Nie zmieniła.

(…) Nowelizacja nie może wejść w życie, bo Ministerstwo Finansów wciąż nie wydało odpowiednich rozporządzeń do ustawy. O zniesienie VAT - podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. - od darowizn organizacje zajmujące się pomocą dla najuboższych walczyły od lat. Sekundowała im opinia publiczna, zbulwersowana karami dla przedsiębiorców, którzy nie rozliczyli swej dobroczynności z fiskusem.

Znowelizowana ustawa miała wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. Warunkiem było przygotowanie przez Ministerstwo Finansów odpowiednich przepisów, które precyzyjnie regulowałyby sposób naliczania VAT. Chodzi o to, czy np. karton mleka o kończącym się terminie przydatności do spożycia można przekazać za 20 czy za 25 proc. wartości. Urzędnicy z tym nie zdążyli.

Wciąż taniej jest zniszczyć żywność niż przekazać ją ubogim - oburza się Janusz Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności, organizacji charytatywnej wspierającej potrzebujących. (…)
(źródło: Dziennik Zachodni)