e-Podatki

Nie będzie sankcji od nielegalnych dochodów. 2007-11-27


Ministerstwo Finansów zamierza znieść 75-procentowy podatek z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów i stosować do nich skalę podatkową.

(…) Jak dowiedziała się „Rz”, w najbliższym czasie ma zapaść decyzja w tej sprawie. Już teraz wiadomo jednak, że likwidacja 75-proc. stawki (art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jaką objęte są dochody z nieujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, ma wielu zwolenników. I to nie tylko w ministerstwie, ale także w aparacie skarbowym. – To będzie prawdziwa rewolucja – mówią nieoficjalnie ministerialni urzędnicy. Bać powinni się jednak tylko podatkowi przestępcy.
Koniec sankcji
Ministerstwo Finansów rozważa zmianę zasady opodatkowania lewych dochodów. Zamiast 75-proc. sankcją chce je opodatkować na zasadach ogólnych, z możliwością korygowania deklaracji po kontroli podatkowej lub skarbowej. Będzie to możliwe, ponieważ decyzje wydawane przez dyrektorów urzędów kontroli skarbowej nie będą już miały charakteru ustalającego, lecz określający. W ten sposób osoba, której skarbówka udowodni posiadanie majątku, z którego nie potrafi się wytłumaczyć, będzie miała 14 dni na złożenie korekty deklaracji PIT. Wtedy zapłaci podatek według obowiązującej w danym roku skali podatkowej razem z odsetkami za zwłokę. – Podatek ten będzie zatem mniej restrykcyjny. Bo nawet jeżeli kontrolowany zapłaci 40 proc. od ujawnionego dochodu, a z odsetkami od zaległości podatkowych, powiedzmy, 50 proc., to i tak będzie to mniej niż dzisiejsze 75 proc. – mówi jeden z wysokich rangą urzędników. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)