e-Podatki

Bezpłatne przekazanie płyt i telefonów - bez kasy fiskalnej 2007-08-21


WSA w Warszawie orzekł, że firma przekazująca w promocji za darmo telefony, aparaty fotograficzne czy płyty DVD nie musi tego ujmować w kasie fiskalnej, mimo że sprzedaż tych towarów należy w ten sposób ewidencjonować.

(…) Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 sierpnia 2007 r.

Sprawa była wynikiem skargi na niekorzystną dla podatnika interpretację wydaną przez Izbę Skarbową w Warszawie. Z pytaniem wystąpił jeden z operatorów telefonii komórkowej. Jego klienci uczestniczą w programie lojalnościowym - za kupione usługi zbierają punkty. Mogą je później wymienić na różne nagrody. Wśród nich są m.in. aparaty telefoniczne, sprzęt RTV oraz płyty CD i DVD, a więc towary, których sprzedaż bezwzględnie musi być rejestrowana za pomocą kas fiskalnych. W stosunku do nich nie obowiązują bowiem żadne zwolnienia. Spółka uważała jednak, że obowiązek ten jej nie dotyczy, ponieważ nie jest to sprzedaż w rozumieniu ustawy o VAT.

(…) WSA w Warszawie zgodził się z tymi argumentami i uchylił decyzję Izby Skarbowej.

(…) Potwierdził, że kasę fiskalną należy stosować przy sprzedaży detalicznej, o której mowa w art. 111 ustawy o VAT. Artykuł 5 wyjaśnia, że chodzi o odpłatną dostawę towarów. Sąd zauważył, że art. 7 ust. 2 zrównuje z pojęciem odpłatnej dostawy przekazanie nieodpłatne, ale tylko wówczas, gdy dokonano go na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (sygn. IIISA/Wa984/07). (…)
(źródło: Rzeczpospolita)