e-Podatki

Podatnik nie będzie ćwiczył kaligrafii. 2007-08-07


Ministerstwo Finansów obiecuje, że w najbliższy poniedziałek na jego stronie internetowej zamieszczony zostanie interaktywny wzór wniosku o interpretację.

(…) Podatnicy nie będą już musieli opisywać długopisem skomplikowanych stanów faktycznych i przepisywać treści wyroków, na które chcą się powołać.

(…) Wbrew pozorom problem nie jest więc banalny. W formularzu ORD-IN trzeba bowiem podać nie tylko typowe dane, jak NIP i nazwę podatnika, ale także wyczerpująco przedstawić stan faktyczny lub przyszłe zdarzenie, z którym związane jest pytanie. Ponadto wnioskodawca musi zaprezentować własną ocenę prawną sytuacji, w związku z którą pojawiły się wątpliwości. Trzeba tam podać nie tylko przepisy, które zdaniem podatnika lub płatnika należy zastosować, ale także sposób ich interpretacji. To oznacza, że warto się powołać na orzecznictwo i urzędowe interpretacje. Tymczasem na opisową część jest stosunkowo mało miejsca.

Autorzy wzoru wniosku przewidzieli zresztą, że w wielu przypadkach sam formularz nie wystarczy. Gdy opis jest dłuższy, do druku podstawowego nakazują dołączyć załącznik ORD-IN/A. W skomplikowanych sprawach trzeba wypełnić ich kilka. W ten sposób wniosek o interpretację zamienia się w długie, pisane ręcznie wypracowanie w kilku częściach.

Interaktywna wersja wniosku o interpretację rozwiąże te problemy. Po pierwsze, nie trzeba będzie ręcznie opisywać sytuacji i stanowiska. Po drugie, niepotrzebne będą załączniki. To powinno uprościć życie nie tylko podatnikom i płatnikom, ale także przygotowującym odpowiedź urzędnikom. (…)

(źródło: Rzeczpospolita)