e-Podatki

Fiskus nie odpuści Polakom na Wyspach. 2007-07-17


Nie będzie abolicji podatkowej dla Polaków, którzy w poprzednich latach pracowali w Wielkiej Brytanii i nie rozliczyli się z naszym fiskusem.

(…) Do końca zeszłego roku przy opodatkowaniu dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii obowiązywała metoda tzw. odliczenia proporcjonalnego. Trochę podatku płaciło się w Wielkiej Brytanii i trochę po powrocie do kraju. Ponieważ jednak w Wielkiej Brytanii obowiązuje inna skala podatkowa, znacznie wyższe są progi podatkowe i kwota wolna od podatku, inne są też realia gospodarcze, to osoby wracające do Polski musiały sporo dopłacać naszemu fiskusowi. Ich nawet skromne jak na warunki brytyjskie dochody u nas wpadały pod 40-proc. stawkę podatku. W tej sytuacji znakomita większość Polaków (według szacunków PO nawet ponad 90 proc.) zarabiających w Wielkiej Brytanii ukrywało swoje zagraniczne dochody przed fiskusem, licząc na to, że ten nie dowie się o nich od brytyjskich służb skarbowych. Niektórzy m.in. z powodu zaległych podatków decydowali się na dłuższy pobyt za granicą.

Od początku tego roku przy opodatkowaniu pieniędzy zarobionych w Wielkiej Brytanii obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją. Brytyjski dochód Polaka jest teraz opodatkowywany tylko na Wyspach. W Polsce nie jest on już w ogóle opodatkowany. Jeśli więc Polak zarabia tylko na Wyspach, w ogóle nie musi sobie zaprzątać głowy polskimi podatkami. To oczywiście korzystne dla podatników. (…)

(…) I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie nieuregulowana sytuacja podatków sprzed 2007 r. - W dziedzinie prawa podatkowego zasada równości, o której mowa w art. 32 konstytucji jest uszczegółowiona przez art. 84 konstytucji, który ustanawia zasadę powszechności opodatkowania. Tymczasem abolicja podatkowa wprowadziłaby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, które zapłaciły należny podatek w terminie i osób, które tego nie uczyniły. Osoby korzystające z abolicji znalazłyby się w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej. Taka regulacja naruszałaby więc wskazane wyżej konstytucyjne zasady równości - przekonuje minister Dominik. Przyznaje, że Ministerstwo Finansów nie posiada danych o liczbie Polaków pracujących w Zjednoczonym Królestwie, którzy nie dopełnili obowiązków związanych z rozliczeniem w Polsce dochodów osiągniętych za granicą. (…)

(źródło: Gazeta Wyborcza)