e-Podatki

Niższy VAT do 2010 r. i co dalej? 2007-07-03


Po 2010 r. zlikwidujmy wszystkie wyjątki w stawkach VAT, bo nie mają one żadnego uzasadnienia ekonomicznego, apeluje Komisja Europejska. Wyjątki w VAT były kością niezgody w UE od bardzo dawna.

(…) Teoretycznie każdy kraj może mieć dwie stawki podatku - jedną standardową (nie mniej niż 15 proc. ) i drugą obniżoną (nie mniej niż 5 proc., ale tylko na określone w unijnej VI Dyrektywie towary). Ale niemal wszystkie kraje wynegocjowały sobie wyjątki od tej zasady i żadne nie chciało dobrowolnie z nich zrezygnować. Siłą rozpędu w negocjacjach przedłużano po prostu okresy przejściowe. Protestowała przeciw temu Komisja Europejska. Tłumaczyła też, że działanie starych zasad VAT-owskich (łącznie ze wszystkimi wyjątkami) nie powinno być sztucznie przedłużane, bo i tak wkrótce państwa UE zadecydują o generalnym remoncie systemu VAT.

(…) Jeszcze w ubiegłym roku państwa UE oraz Komisja - nie mogąc porozumieć się między sobą w sprawie VAT-u - ustaliły, że eksperci podlegli komisarzowi ds. podatkowych Laszlo Kovacsowi przygotują specjalny raport nt. ekonomicznych efektów obniżonych stawek VAT-u. - Ten raport jest już gotowy i jest w tej chwili konsultowany w gabinetach poszczególnych komisarzy. Pokazuje on, że niższe stawki VAT nie tylko nie mają ekonomicznego sensu. Nie kreują nowych miejsc pracy ani też nie zwiększają PKB. Najlepsza jest jednolita stawka VAT - mówi nasz rozmówca. - Jeżeli nasza propozycja, aby do 2010 wszystko zostawić po staremu, zostanie przyjęta, to w okresie 2007-10 r. rządy UE powinny raz jeszcze spróbować się dogadać w sprawie fundamentalnej reformy VAT - mówi nasz informator w Komisji. (…)
(źródło: Gazeta Wyborcza)