e-Podatki

Urzędy muszą publikować wszystkie interpretacje podatkowe. 2007-04-03


Każdy powinien mieć dostęp do wszystkich interpretacji podatkowych. Tymczasem izby skarbowe je selekcjonują, a minister finansów uważa, że wszystko jest w porządku.

(…) Do pełnej bazy interpretacji mogą wejść tylko wtajemniczeni. Któż dostąpił tego zaszczytu? Wybrani pracownicy organów podatkowych. To naruszenie przepisów, gdyż z ordynacji podatkowej wynika, że izby skarbowe powinny opublikować każdą interpretację. Są gromadzone na stronach Ministerstwa Finansów (pod adresem http://sip.mf.gov.pl). Ale nie wszystkie.

(…) Istnienie bazy dla wtajemniczonych potwierdza minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6142. Czy w ten sposób fiskus chciał zyskać przewagę nad obywatelami? Czy resort finansów ma w planie upowszechnienie dostępu do pełnej bazy dla wszystkich? - zapytał w niej poseł Artur Zawisza (PiS).

- Umożliwienie pełnego dostępu wszystkim zainteresowanym sparaliżuje system -zręcznie odpowiedział minister. Rozważa wprawdzie możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania, ale obecnie "jest to niemożliwe ze względu na stan budżetu".

Już za trzy miesiące interpretacje w indywidualnych sprawach będzie wydawał sam minister finansów. Też będzie musiał je publikować (w Biuletynie Informacji Publicznej). Wszystkie. Warto, żeby się do tego obowiązku dobrze przygotował. Łamiąc prawo, daje bowiem zły przykład podatnikom. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)