e-Podatki

Reklama na blogu to działalność gospodarcza. 2007-03-27


Linki sponsorowane, banery reklamowe, bądź inne formy zarabiania na stronach www zyskują coraz większą popularność. Mało który z właścicieli prywatnych stron zdaje sobie jednak sprawę, że taka działalność ma wszelkie cechy działalności gospodarczej, która podlega obowiązkowej rejestracji.

(…) Przykładowo, gdy właściciel strony poświęconej książkom zamieści na niej reklamę branżowej księgarni, która będzie mu płacić za kliknięcia w odnośnik do siebie - fiskus może uznać to za prowadzenie działalności, zdefiniowanej przez ustawę "O swobodzie świadczenia działalności gospodarczej".

(…) Co gorsza, właścicielom stron grożą konsekwencje o wiele poważniejsze. Jedną z nich jest konieczność opłacania ZUS od prowadzonej działalności - jeśli tylko kontrola stwierdzi, że działania ich powinny być zarejestrowane jako działalność gospodarcza. W takim wypadku trzeba będzie też zapłacić składki wstecz.

Drugim poważnym problemem może stać się dla "przedsiębiorców mimo woli" konieczność opłacenia zaległych podatków, naliczonych od momentu uzyskania przychodu z zamieszczanych reklam. W tym przypadku problem polega na tym, że w momencie rozpoczęcia działalności (lub tego, co kontrolerzy za takową uznają) należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne, oraz rozpocząć prowadzenie ewidencji podatkowej. (…)
(źródło: Money.pl)