e-Podatki

Faktura odebrana przez pracownika, kiedy odliczyć VAT? 2007-02-20


Podstawowy termin, w którym podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT od dokonanych zakupów towarów czy usług został określony w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Jak z niego wynika prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje zasadniczo w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

(...) Jednocześnie, w ust. 11 ww. artykułu postanowiono, że jeżeli odliczenie nie nastąpi w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, można obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Oczywiście przy odliczaniu VAT należy pamiętać o związku dokonanych zakupów z czynnościami podlegającymi VAT oraz o nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo o wykonaniu usługi. Ostatnie warunki nie mają zastosowania w przypadku faktur dokumentujących czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT, tj. czynności, dla których ustawodawca przewidział tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

W praktyce dość często fakturę dokumentującą zakup towaru czy wykonanie usługi odbiera pracownik firmy. Zdarza się, że taka faktura dociera do właściciela (czy firmy) z opóźnieniem. W takim przypadku może powstać problem z ustaleniem prawidłowego terminu otrzymania faktury przez podatnika. Największy problem powstanie na przełomie miesięcy, kiedy to pracownik odebrał fakturę na koniec jednego miesiąca, a do księgowości dotarła ona w następnym miesiącu.
Pomocny w rozstrzygnięciu tego problemu może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 października 2006 r., sygn. akt I FPS 83/06.

NSA uznał, że nie można zawężać pojęcia "otrzymanie" do dostarczenia dokumentu do księgowości mieszczącej się w siedzibie firmy. Dla skutecznego odliczenia VAT wystarczające jest, że przedstawiciel firmy dysponuje fakturą.

Otrzymanie faktury jako warunek skorzystania z prawa do odliczenia VAT oznacza, że faktura ta została odebrana przez osobę, która została upoważniona do odbioru takich dokumentów. Nie zawsze oznaczać to musi fizyczne dotarcie dokumentu do siedziby firmy.

Warto jednak pamiętać, że ciężar udowodnienia, że firma otrzymała fakturę wcześniej, spoczywa zawsze na podatniku, który korzysta z prawa do odliczenia VAT. (...)
(źródło: Gazeta Podatkowa)