e-Podatki

Urzędy skarbowe mają uprzedzać o kontroli. 2007-02-06


Solidni przedsiębiorcy, osoby fizyczne i płatnicy PIT, a także podatnicy VAT mają być zawiadamiani o planowanej kontroli podatkowej z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Takie są najnowsze wytyczne Ministerstwa Finansów.

(…) "Rzeczpospolita" dotarła do pisma, które wraz z wytycznymi rozesłał do wszystkich dyrektorów izb i urzędów skarbowych w kraju wiceminister finansów Marian Banaś. W piśmie (sygn. AP12-068/322/MMK/2006 z 29 grudnia 2006 r.) zaleca on poprawę relacji administracji z podatnikami poprzez informowanie ich o planowanej kontroli podatkowej. "(...) brak reakcji czy nawet zainteresowania podatnika przekazywanymi informacjami o planowanym podjęciu czynności kontrolnych nie może w żaden sposób mu szkodzić" - instruuje podległe służby wiceminister Marian Banaś.

(…) Poinformowania nie mogą jednak oczekiwać wszyscy. Wytyczne dla naczelników przewidują bowiem wyłączenia podmiotowe i przedmiotowe. Ostrzeżenia urzędu skarbowego na pewno nie powinni się spodziewać ci, którzy prowadzą firmę krócej niż wspomniane dwa lata, ani - co ciekawe - podatnicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz zmienili urząd skarbowy. Nie mają na co liczyć podatnicy niemający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani ci, z którymi dotychczasowy kontakt urzędu był utrudniony, co zostało udokumentowane. Podobnie jak ci, których zaległości podatkowe przekraczają 3 proc. zadeklarowanego podatku należnego za okres rozliczeniowy. (…)
(źródło: Rzeczpospolita)