e-Podatki

Prąd: Kolejna porażka akcyzowa Polski? 2007-01-30


Po klęsce w sprawie akcyzy na samochody Polsce grozi kolejna - tym razem chodzi o akcyzę na prąd. Rząd co roku przekonuje Komisję Europejską, że zmieni przepisy i co roku nic z tego nie wychodzi.

(…) Sprawa ciągnie się od 2005 r. Zgodnie z unijną dyrektywą akcyzę na prąd powinni płacić jego dystrybutorzy, czyli zakłady energetyczne. W Polsce płacą ją elektrownie, konieczne jest więc znowelizowanie ustawy o akcyzie. Rząd zobowiązał się wobec Komisji Europejskiej, że zrobi to do końca 2005 r. Nic z tego nie wyszło - w 2005 r. były wybory, potem rząd miał ważniejsze sprawy. Mijały kolejne terminy, w których - jak zapowiadało Ministerstwo Finansów - projekt ustawy miał trafić do Sejmu. Najnowszy, jak powiedział nam Jakub Lutyk z biura prasowego resortu, to połowa 2007. - Mamy nadzieję, że stanie się to wcześniej - zapewnia Lutyk. Jednak projekt ciągle tkwi w resorcie finansów i nie trafił nawet do konsultacji międzyresortowych.

Jesienią 2006 r. poirytowana naszą indolencją Komisja Europejska wszczęła przeciw Polsce postępowanie, które może się skończyć nawet przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Resort finansów próbuje przekonać Komisję, żeby zawiesiła postępowanie, bo już niedługo projekt zmian w ustawie o akcyzie trafi do Sejmu. (…)

Oznacza to, że w drugiej połowie 2007 r. możemy spodziewać się podwyżki ceny energii elektrycznej.
(źródło: Gazeta Wyborcza)