e-Podatki

Pośrednik musi naliczać VAT także od akcyzy. 2007-01-02


WSA orzekł, że sprzedawca sprowadzonych z UE samochodów osobowych powinien przy obliczaniu kwoty VAT doliczyć do swojej marży zapłaconą akcyzę, którą potem zawarł w cenie sprzedanego w kraju pojazdu.

(…) Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, rozpoznając sprawę Tomasza M., prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży używanych samochodów, m.in. z UE.

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że sprzedając w sierpniu 2004 r. przywiezionego z Niemiec peugeota 405, Tomasz M. zaniżył VAT od marży.

(…) W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego podatnik podkreślał, że zawarł akcyzę w cenie sprzedawanego w kraju auta, ale musiał ją przecież zapłacić, sprowadzając używany samochód z UE. Nie można jej zatem uznać za zysk, którym w praktyce jest marża pośrednika.

(…) WSA nie uznał racji podatnika. - Akcyza zapłacona przez pośrednika w związku z wprowadzeniem unijnego samochodu osobowego na terytorium Polski jest elementem ceny pojazdu i obciąża ostatecznego nabywcę czy osobę, która kupiła samochód od pośrednika. Dlatego też VAT powinien on naliczyć od ceny uwzględniającej akcyzę. Taki sam obowiązek mają zresztą sprzedawcy aut krajowych - orzekł WSA.

Sąd wskazał również na art. 31 ust. 2 ustawy o VAT, który stanowi, że w wypadku nabyć wewnątrznunijnych podatki, cła i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, którymi zagraniczny dostawca obciąży opodatkowanego pośrednika, zwiększają podstawę opodatkowania VAT (sygn. I SA/Łd 1326/05). (…)

(źródło: Rzeczpospolita)