e-Podatki

Zbliża się odsiecz dla interpretacji. 2006-12-05


27 listopada „PB" poinformował, że w uchwalonej przez parlament nowelizacji ordynacji podatkowej znalazła się mina, która może wysadzić w powietrze bardzo chwalone przez przedsiębiorców wiążące interpretacje podatkowe.

(…) Chodzi o zapis mówiący, że interpretacje wydane do 1 lipca 2007 r. (wtedy wchodzi nowelizacja) wygasają z mocy prawa na skutek zmiany przepisu, co do którego podatnik uzyskał interpretację.

Nabroili, naprawią
Na naszych łamach doradcy podatkowi ostrzegali, że to regulacja niekorzystna dla podatników, a do tego tak napisana, że każda zmiana interpretowanego przepisu, nawet redakcyjna, pociągnie za sobą utratę mocy „wiążącej". Ponadto urząd skarbowy już nie będzie musiał powiadamiać o tym podatnika (obecnie ma taki obowiązek). Mnóstwo interpretacji może więc wygasnąć, a wielu podatników nawet nie będzie o tym wiedziało. Tymczasem stosowanie się do wygasłej interpretacji może drogo kosztować, a w skrajnym przypadku - zaprowadzić na ławę oskarżonych. (…)
(…) Na początku 2007 r. sejmowa Komisja Gospodarki będzie pracować nad wprowadzeniem do ordynacji podatkowej instytucji sprawdzonego podatnika. Będzie więc znakomita okazja do naprawienia przepisu zagrażającego „wiążącej"- mówi Artur Zawisza. (…)
(źródło: Puls Biznesu)