e-Podatki

Składanie e-deklaracji opóźnione o miesiąc. 2006-09-26


Do wczoraj (20.09.) podatnicy nie mogli przesyłać dokumentów do urzędów skarbowych. Wszystko przez opieszałość Ministerstwa Finansów.

(…) Zgodnie z obietnicami Ministerstwa Finansów elektroniczne rozliczanie podatków miało być możliwe od 16 sierpnia. Termin ten, wcześniej kilkakrotnie przesuwany, miał być ostateczny.
Jednak dopiero od wczoraj podatnicy naprawdę mogą wysyłać deklaracje drogą elektroniczną (zresztą tylko dwie: PIT-4 i PIT-8A). A to dlatego, że 20 września wreszcie opublikowano dwa ostatnie akty wykonawcze. Jedno rozporządzenie dotyczy struktury logicznej deklaracji i podań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, sposobu przesyłania deklaracji i podań za pomocą tych środków, a także rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone poszczególne typy deklaracji lub podań. Drugie dotyczy trybu składania oraz struktury logicznej zgłoszenia upoważnienia podatnika lub osoby upoważnionej przez podatnika do składania deklaracji w formie elektronicznej i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym (DzU nr 168, poz. 1196 i 1197).

Start w październiku
Oznacza to, że pierwsze e-deklaracje mają szansę wpłynąć do urzędów skarbowych nie we wrześniu, jak zapowiadano, ale w październiku. Podatników, którzy liczyli, że we wrześniu z fiskusem rozliczą się elektronicznie, spotkała przykra niespodzianka. Termin na złożenie PIT-4 i PIT-8A już minął. Musieli więc wysłać deklaracje w formie papierowej. (…)

(…) Jak wysłać formularz
Jeśli zgłoszenia ZAW-1 i ZAW-2 zostaną przyjęte przez naczelnika urzędu skarbowego, to można już wysyłać deklaracje drogą elektroniczną. Nie jest potrzebny specjalny sprzęt komputerowy. Można to zrobić na kilka sposobów. Albo online bezpośrednio poprzez Portal dla Podatnika (adres: e-poltax.mf.gov.pl), albo za pośrednictwem aplikacji offline. Jest ona dostępna na stronach Ministerstwa Finansów i możliwa do pobrania za darmo przez każdego podatnika. Można też korzystać bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych podatnika. (…)

(źródło: Rzeczpospolita)