e-Podatki

Urzędnicy stosują własne wykładnie. 2006-07-18


Urzędy skarbowe mają kłopoty z interpretacją prawa dotyczącego zbytu ziemi. Przy sprzedaży działek budowlanych inwestorzy są traktowani na innych prawach niż rolnicy.

(…) Po przystąpieniu Polski do UE sprzedaż działek budowlanych została objęta 22-proc. VAT, ale nie przy każdej transakcji. Wszystko zależy od tego, czy przeprowadzono jedną transakcję, czy też właściciel chce się pozbyć większej liczby działek, więc sprzedaż będzie się powtarzać.
Takie sformułowanie przepisów budzi w praktyce wiele wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, co dokładnie oznacza wykonywanie transakcji "w sposób częstotliwy" oraz jak kwalifikować np. sprzedaż działek rolnych, które po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone pod budowę, w razie gdy osoba, która chce je kupić, zamierza prowadzić działalność rolną. (…)

Wątpliwe interpretacje
Największym problemem dla osób sprzedających działki jest jednak brak wykładni pojęcia tzw. ciągłej sprzedaży. Ile razy trzeba dokonać transakcji, aby liczyć się z odprowadzaniem podatku? Nie wiadomo.

Wątpliwości z punktu widzenia podatkowego budzi np. sytuacja, kiedy dokonuje się sprzedaży kilku działek w jednym akcie notarialnym. Nie wiadomo wówczas, czy transakcję można traktować jako jednorazową, czy też powtarzaną. Skomplikowanych sytuacji jest wiele, a urzędnicy nie zawsze wiedzą, czy naliczać od nich VAT.

- Na przykład w Piasecznie pod Warszawą rolnicy płacą VAT już przy sprzedaży drugiej działki, w Nowym Dworze Mazowieckim - od szóstej, natomiast w Warszawie - od wartości powyżej 39 tys. zł. (…)
(źródło: Rzeczpospolita 17/07/2006)