e-Podatki

Politycy przeciw propozycjom Gilowskiej. 2006-06-13


Politycy wszystkich opcji nie zgadzają się na rządowe propozycje obniżenia kosztów uzyskania przychodów dla twórców.


Rząd zapowiedział obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców z 50 proc. do 20 proc. (w przypadku umów dotyczących przeniesienia praw autorskich) i z 20 proc. do 10 proc. (zwykłe umowy o dzieło). Pomysłodawcą tych zmian jest wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Jako pierwszy po czwartkowym spotkaniu z twórcami krytycznie do tych propozycji ustosunkował się prezydent RP Lech Kaczyński.

W sobotę szef Samoobrony, wicepremier Andrzej Lepper zapowiedział w Lublinie, że jego ugrupowanie nie poprze rządowych propozycji. Według niego, potrzebne są wcześniejsze konsultacje ze środowiskami, których te zmiany miałyby dotknąć.

Przeciwnikiem jest również inny koalicjant rządowy – Liga Polskich Rodzin. W niedzielnej audycji Radia Zet „Siódmy dzień tygodnia” Marek Kotlinowski zadeklarował, że jego ugrupowanie będzie głosowało przeciw tym propozycjom. W tej samej audycji poseł PiS Tadeusz Cymański przyznał, że jego partia ma „duży dystans, by nie powiedzieć, nawet dość krytyczne stanowisko, do pomysłu pani minister Gilowskiej”. Dodał, że stanowisko jego partii w tej sprawie jest bliższe opcji prezydenta. – Nie sądzę, aby w takiej postaci te założenia mogły być zrealizowane i to w najbliższym czasie – powiedział Cymański.


Podobnego zdania są politycy opozycji. Według wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Jana Rokity, prezydent, stając po stronie twórców, zajął „stanowisko bardzo rozsądne”. Z kolei prezes PSL Waldemar Pawlak jest pewny, że nie będzie żadnych podwyżek podatków dla twórców. Również szef SLD Wojciech Olejniczak uważa, że program Gilowskiej nie znajdzie poparcia w Sejmie.
(źródło: Życie Warszawy 12/06/2006)