e-Podatki

Projekt według Platformy Obywatelskiej 2006-05-31


Platforma Obywatelska nie będzie już czekać na ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosła do Sejmu własny projekt, który umożliwia zawieszenie działalności i niepłacenie w tym czasie składek na ZUS.

Zbigniew Chlebowski, poseł PO twierdzi, że rozwiązania zapowiadane przez rząd i tak są niewystarczające. Małe firmy powinny mieć bowiem szanse zawieszenia działalności na okres od miesiąca do dwóch lat i w tym czasie skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. W zapowiadanej przez ministra gospodarki ustawie ma być zapis zwalniający z konieczności odprowadzania składek do sześciu miesięcy. Ponadto podatek od nieruchomości, w której mieści się firma, powinien w tym okresie zostać zamieniony na podatek od zwykłego lokalu.

O konieczności wprowadzenia takiego udogodnienia od dawna mówią przedsiębiorcy. Ale to nie koniec niespodzianek, jakie ogłosiła Platforma Obywatelska. Chce także zmian podatkowych. Chodzi o takie sytuacje, kiedy wójt, prezydent albo burmistrz umorzy podatnikowi zaległy czynsz, np. na kwotę 10 tys. zł, fiskus traktuje to jako przychód i każe zapłacić 19 proc. Podatku. Nowe przepisy mają uniemożliwić takie działanie.

PO wystąpi też z projektem zmian, które zniosą obowiązek płacenia podatku VAT przez przedsiębiorców, którzy chcą wspomóc organizacje charytatywne, np. przekazując żywność domom dziecka. Ostatnim udogodnieniem ma być zwolnienie naszych obywateli pracujących w Wielkiej Brytanii z konieczności płacenia podatków w Polsce. Jeżeli dzienne wynagrodzenie nie przekroczyło 30 funtów, polski fiskus nie mógłby żądać zapłacenia podatku w kraju.

Źródło: Rzeczpospolita