e-Podatki

Nie musi być wnęki, żeby odliczyć wydatek. 2006-04-18


Wydatek na trwałą zabudowę ściany w mieszkaniu może być odliczony od podatku w ramach ulgi remontowej.

Orzeczenie takiej treści wydał 5 kwietnia dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu (sygn. ZP1/I-4117/I-1/06). W pytaniu podatniczki chodziło o możliwość odliczenia 19 proc. wydatków poniesionych w 2004 r. na wykonanie szafy zamontowanej w przedpokoju. Jej zdaniem miała do tego prawo, jako że szafa została wbudowana na stałe, a fakt, że nie we wnęce (co według urzędu skarbowego było niezbędne), nie ma znaczenia. Podatniczka wyjaśniała, że przez przeniesienie zostałaby zniszczona.

Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. Wynika z niego, że remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów wyposażenia lokalu, takich jak pawlacze, trwale umiejscowioneszafy wnękowe, obudowa wanien, zlewozmywaków czy grzejników należy zaliczyć do remontu lub modernizacji lokalu mieszkalnego, o którym mówi art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.

Dyrektor podkreślił, że katalog stanowiący punkty 1 - 7 załącznika nie jest zamknięty. Zawiera on jedynie przykładowe elementy trwałej zabudowy mieszkania czy domu.

Oceniając zatem, czy dany wydatek może być odliczony od podatku w postaci ulgi remontowej, należy przede wszystkim brać pod uwagę, czy poszczególne elementy zabudowy są na trwałe związane z lokalem, co wyklucza ich przemieszczanie bez uszkodzenia.

Nie ma przy tym znaczenia, czy np. szafa umieszczona jest we wnęce, czy zwyczajnie przystawiona do ściany.

Zdaniem dyrektora izby wydatki poniesione na szafy wnękowe trwale zamocowane do ścian, podłogi i sufitu spełniają warunki z art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy o PIT. Podatniczka ma zatem prawo do skorzystania z ulgi remontowej.

(źródło: Rzeczpospolita 18/04/2005)