e-Podatki

Ochrona polskich obywateli przed nieuczciwymi podatnikami 2016-05-05


Szefowa rządu zapowiedziała na konferencji prasowej wprowadzenie rozwiązań prawnych dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej. Chodzi m.in. o wyeliminowanie patologii związanych z wyłudzaniem podatku VAT. Na konferencji wystąpił także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak wyjaśniła Beata Szydło, raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące wyłudzeń VAT-u wskazują, że państwo nie działało do tej pory skutecznie. Z jednej strony mówimy o tym, że jest konieczność uszczelniania systemu podatkowego tak, aby ci którzy unikają w tej chwili płacenia podatków, te podatki płacili – powiedziała premier. Z drugiej strony mamy do czynienia z ogromną patologią wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa. Wyłudzanie pieniędzy z podatku VAT to nie jest tylko okradanie skarbu państwa, to jest okradanie wszystkich Polaków – dodała.

Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT. Jak dodał, proponowane rozwiązania związane z tzw. konfiskatą rozszerzoną mają pozbawić przestępców owoców ich nielegalnej działalności. To rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom, jakie kieruje wobec nas Unia Europejska – zaznaczył. Stwarzamy możliwość przejmowania wszelkich pożytków pochodzących z przestępstwa. Dziś jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe – wyjaśnił.

Jak podkreślił minister, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów