e-Podatki

Trzecia stawka PIT dla najbogatszych 2015-06-30


Jak podaje "Gazeta Wyborcza", prawicowa koalicja (PiS, Solidarna Polska i Polska Razem) chce wprowadzić 39 procentową stawkę podatku od dochodów osobistych dla najbogatszych. Koalicja w przypadku wygrania wyborów, chce wprowadzenia trzeciej stawki PIT, która miałaby obejmować osoby zarabiające ponad 400 tys. złotych rocznie.

Jednak według wyliczeń „GW”, planowane zmiany nie dostarczą do budżetu zbyt wielkich pieniędzy. Nie wiadomo dokładnie ile osób osiąga dochody na tym poziomie, ale jest ich najwyżej kilkadziesiąt tysięcy. Gazeta przypomina w tym miejscu, że PiS zapowiada zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 3 do 8 tys. zł, co będzie miało niekorzystny wpływ na budżet.

Beata Szydło zapowiada wiele zmian jeśli PiS dojedzie do władzy, w tym w systemie podatkowym. Jak zaznaczyła jej partia będzie chciała uszczelnić system podatkowy.

Jak wskazała kandydatka PiS na stanowisko premiera - są trzy kwestie, takie jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku, wsparcie dla rodzin o mniejszych dochodach w postaci 500 zł na każde dziecko, a dla tych ze średnim dochodem 500 zł od drugiego dziecka oraz obniżenie wieku emerytalnego (powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), które są dla PiS w tej chwili najistotniejsze.

Źródło: biznes.onet.pl