e-Podatki

Polska po wyborach prezydenckich 2015-06-02


Prezydent elekt Andrzej Duda poinformował o głównych założeniach projektu reformy emerytalnej, która była jedną z ważniejszych kwestii podnoszonych podczas kampanii wyborczej. Jak oznajmił nowy prezydent elekt, zmiany mają zmierzać w kierunku rozwiązań proponowanych przez związki zawodowe "Solidarność" i OPZZ.

Duda chce aby Polacy mieli możliwość wyboru, czy chcą przejść na wcześniejszą emeryturę, czy też kontynuować zatrudnienie, zbierając większy kapitał. Dlatego też proponowane rozwiązania to obniżenie wieku emerytalnego z możliwością dalszej pracy zawodowej oraz kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

Jak przekonywał nowe rozwiązania nie pociągną za sobą ogromnych kosztów, gdyż jak wierzy, nie wszyscy przejdą od razu na emeryturę. "Jest na pewno duża grupa ludzi, którzy będą chcieli kontynuować zatrudnienie. Chcę im dać takie prawo, taką możliwość" – zaznaczył Duda.

Kolejne propozycje prezydenta elekta to zwiększenie do 8 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku oraz opodatkowanie banków i hipermarketów. Pierwsza propozycja ma służyć przede wszystkim tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji. Druga – jak twierdzi - ma mieć korzystny wpływ dla odbudowy polskiej gospodarki.

Źródło: PAP