e-Podatki

W tym roku złożyliśmy już ponad 5 mln e-deklaracji PIT 2015-04-20


I tym samym podatnicy pobili zeszłoroczny rekord, jeśli chodzi o złożone przez internet deklaracje. Jak poinformował resort finansów, podatnicy wysłali już 5 mln 197 tys. 461 e-deklaracji.

A to przecież jeszcze nie koniec, gdyż na złożenie rocznych deklaracji PIT mamy czas do 30 kwietnia. W 2014 r. sukcesem okazała się akcja „Przybij piątkę", w której przesłano ponad 5 mln e-PIT-ów. Obecnie liczba ta wynosi już 5.197.461, czyli kilka tysięcy więcej niż w całym ubiegłym roku, dlatego resort finansów liczy na „szczęśliwą siódemkę”. Szanse są, gdyż jak to wynika z doświadczenia lat poprzednich, dużo osób odkłada rozliczenie na sam koniec okresu rozliczeniowego.

Na to, że coraz więcej podatników korzysta z internetu, jako drogi wysyłki rozliczenia PIT, miało zapewne wpływ wprowadzenie przez resort wielu udogodnień dla podatników, dzięki którym rozliczenie się z fiskusem ma być łatwiejsze i szybsze.

Są to system e-Deklaracje oraz funkcjonująca przez cały okres rozliczeniowy (tj. od 1 stycznia do 30 kwietnia) specjalna strona internetowa SzybkiPit.pl, która zawiera informacje o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. W połowie marca uruchomiono także na stronie Portalu Podatkowego wstępne zeznanie podatkowe (tzw. PFR) dla najpopularniejszego PIT-37.

Jak zapewnia Ministerstwo, elektroniczne formularze to szybka i bezpieczna metoda rozliczenia się z urzędem skarbowym i zachęca do takiej formy rozliczenia.

Źródło: Ministerstwo Finansów