e-Podatki

Tylko połowa Polaków rozlicza się sama 2015-04-20


Jak podaje "Rzeczpospolita", tylko połowa obywateli naszego kraju rozlicza się sama, druga połowa płacenie PIT zleca innym. Część z nich nie potrafi tego zrobić, a części z nich po prostu się nie chce.

Z badań KPMG wynika, że 17 proc. podatników uważa, że wypełnienie formularza PIT jest trudne lub bardzo trudne. I pomimo takich ułatwień, jak możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego przez internet, aż 49 proc. zleca to zadanie w całości komuś innemu. Najczęściej robi to za nich księgowa - 37 proc., ktoś z rodziny - 34 proc. lub znajomy - 29 proc. Zupełnie samodzielnie rozlicza się 40 proc. Polaków, reszta czyli 11 proc. robi to z czyjąś pomocą.

Rośnie za to liczba osób, które składają swoje roczne zeznanie podatkowe za pomocą internetu. W tym roku taką formę rozliczenia zadeklarowało aż 7,6 mln Polaków. W ubiegłym roku było to 5,2 mln osób.

Analitycy wskazują, że na to, że jesteśmy bardziej chętni do składania e-deklaracji, ma wpływ na pewno coraz większy poziom informatyzacji obywateli oraz wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów usługi wstępnie wypełnionego zeznania, co mocno ułatwiło rozliczenie się wielu osobom.

Źródło: Rzeczpospolita