e-Podatki

Ponad 8 tysięcy organizacji czeka na 1 procent podatku 2015-04-20


W tym roku rekordowa liczba organizacji ubiega się o 1 procent podatku, który każdy podatnik może dobrowolnie przekazać na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego.

Do złożenia rozliczeń podatkowych zostały niecałe dwa tygodnie, ale i tak jeszcze wielu podatników nie złożyło swoich deklaracji. Co roku powtarza się sytuacja, że większość zrobi to w ostatniej chwili. Podobnie jak w ciągu ubiegłych 10 lat, każdy z nas może zdecydować, czy i na jaką instytucję przekażemy nasz 1 procent podatku.

W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba organizacji pożytku publicznego, a mianowicie 8114. Zdecydowana większość z nich zajmuje się pomocą najbardziej potrzebującym: chorym, niepełnosprawnym, ubogim. Coraz więcej jest też organizacji, zajmujących się zbiórką na pomoc zwierzętom.

W ciągu ostatnich lat najwięcej podatnicy przekazali na rzecz Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". W zeszłym roku podatnicy przekazali jej 127 mln zł. Są także rekordziści, ale pod względem najmniejszej sumy, jaką udało im się uzyskać – po złotówce otrzymały Sanocki Klub Łyżwiarski "Górnik" oraz Stowarzyszenie absolwentów i przyjaciół IV liceum w Tarnowie, a Słupecki Klub Bokserski "Sokół" otrzymał… 60 gr.

Źródło: PAP