e-Podatki

Po kieszeni pracującym za granicą. 2006-03-21


Przed polskim konsulatem w Londynie na największym wiecu od czasów stanu wojennego demonstrowali Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii.

(…) Pod hasłami "Zyta! Londyn pyta!" oraz "Praca na saksach szkodzi na maksa" demonstrowano w niedzielę w Londynie przeciwko podwójnemu opodatkowaniu Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Akcja, zorganizowana przez trzy gazety skierowane do imigrantów zarobkowych z Polski, pięć internetowych portali i stowarzyszenie formalnie działające ledwie dwa tygodnie, zgromadziła 1 - 1,5 tys. ludzi. Był to największy wiec przed Konsulatem Generalnym RP od czasów stanu wojennego. Jego celem było wywarcie presji na władze w Polsce, by renegocjowały polsko-brytyjską umowę podatkową z 1976 r. Przewiduje ona, że od podatku należnego urzędom skarbowym w Polsce osoba zarabiająca za granicą może odliczyć sobie podatek, który zapłaciła w W. Brytanii. Jednak tamtejsze zarobki wliczane są w Polsce do podstawy opodatkowania, a różnica w progach podatkowych, poziomie płac i w kosztach utrzymania powoduje, że traci się ogromną część pieniędzy. - Walczymy o to, by Polaków pracujących za granicą obowiązywało wspólne i jednolite prawo podatkowe - mówi Jakub Walczak z działu marketingu gazety "Polish Express". (…)


(źródło: Rzeczpospolita 20/03/2006)