e-Podatki

Wpłaty bez deklaracji, ale na mniej korzystnych zasadach. 2006-03-21


Ministerstwo Finansów zapowiada uproszczenie systemu podatkowego, chce jednak zlikwidować uproszczone zaliczki dla przedsiębiorców.


(…) Realizacja tego pomysłu wymagać będzie nowelizacji obu ustaw o podatku dochodowym - zarówno od osób fizycznych (PIT), jak i od osób prawnych (CIT).

W ministerialnym dokumencie dotyczącym działań na rzecz racjonalności i przejrzystości finansów publicznych mówi się, że "eliminacja deklaracji jest radykalnym uproszczeniem rozliczania podatków dochodowych".

Ministerstwo zdaje się jednak nie pamiętać, że takie rozwiązanie istnieje od 1 stycznia 2003 r. w formie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy. Jest ono korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, którzy przez cały rok podatkowy wpłacają zaliczki w stałej kwocie (1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata) bez konieczności składania comiesięcznych deklaracji, ale i dla budżetu. Z tego rozwiązania nie mogą bowiem korzystać podatnicy, którzy wykazują straty, czyli, krótko mówiąc, nie płacą podatku.

Zrezygnowanie z deklaracji składanych w trakcie roku podatkowego nie jest równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy. "Oczywiście podatnicy oraz płatnicy nadal będą zobowiązani do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Na czym zatem ma polegać to zapowiadane "radykalne uproszczenie"?

Według resortu na przywróceniu dotychczasowych zasad płacenia zaliczek od dochodu bieżącego - dla wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku. A efekt? "Konsekwencją ustalania zaliczek w oparciu o dochód bieżący jest wyeliminowanie z przepisów obu ustaw o podatku dochodowym uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy" - podkreśla ministerstwo. Przy tej okazji zapowiada zmianę odpowiednich przepisów - art. 44 ustawy o PIT i art. 25 ustawy o CIT. Szczegóły wciąż trzymane w tajemnicy.


Na szczegóły propozycji musimy poczekać do końca marca, kiedy Ministerstwo Finansów ma przedstawić propozycje zmian. (…)

(źródło: Rzeczpospolita 21/03/2006)