e-Podatki

Składanie PIT źle wpływa na samopoczucie Polaków 2015-04-06


Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha. Wyniki badania pod nazwą "Polacy o podatkach 2014" wskazują, że 71 proc. Polaków nie lubi składać deklaracji PIT.

Badanie "Polacy o podatkach 2014" przeprowadzono w kwietniu ubiegłego roku na reprezentatywnej próbie 512 osób, które ukończyły 18 lat.

W przeprowadzonym badaniu 34 proc. ankietowanych stwierdziło, że składając PIT mają złe samopoczucie, a 21 proc. czuje się wręcz jakby byli okradani. Na szczęście pytani nie traktują składania deklaracji PIT  jako coś traumatycznego - tylko 6 proc. podchodzi to tego jak do wyrywania zęba. Badanie pokazało, że tylko 23 proc. Polaków boi się urzędu skarbowego, przy czym odsetek ten jest nieznacznie mniejszy wśród kobiet, a 65,2 proc. badanych lubi urzędników fiskusa.

Wg Centrum im. Adama Smitha wyniki badań pokazują, że w naszym kraju dalej panuje przekonanie, że podatki są zbyt wysokie, a rząd nie wydaje tych pieniędzy dobrze. Polacy nie widzą sensu w płaceniu podatków, płacimy, gdyż jest to nasz obowiązek i stąd nasze złe samopoczucie.

Coraz mniej osób boi się także urzędów skarbowych, co obrazuje coraz większa liczba spraw składanych do sądów przez podatników przeciwko urzędom dotyczących niesprawiedliwych
decyzji organów podatkowych.

Z badania wynika, że z roku na rok spada akceptacja dla wysokości podatków. Aż 88 proc. Polaków uważa, że podatki są za wysokie, a 89 proc., że powinny być niskie. Zgodnie z badaniem 78 proc. respondentów nie wierzy w dobrze działający system zarządzania budżetem publicznym. Coraz więcej osób jest przekonanych o tym, iż sami lepiej dysponowaliby tymi pieniędzmi.

Sondaż pokazał, że tylko 11 proc. Polaków uważa, że "podatki powinny być wysokie, bo dzięki temu rząd może wiele rzeczy zapewnić swoim obywatelom".

Źródło: PAP