e-Podatki

Z wstępnie wypełnionego PIT 37 skorzystało już ponad 8000 osób 2015-03-23


Ministerstwo Finansów poinformowało na Twitterze, że z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT 37 w ramach rozliczania PIT za 2014 rok skorzystało już 8210 osób. Jak widać nie brakuje chętnych na skorzystanie z usługi PFR.

PFR (z ang. Pre-Filed tax Return) to usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dedykowana w tym roku wyłącznie PIT-37 została udostępniona w ubiegły poniedziałek. Usługa ta polega na udostępnieniu podatnikom w ramach rozliczania PIT za 2014 rok propozycji rozliczenia rocznego PIT-37. Dzięki takiej pomocy składanie zeznania podatkowego ma być jeszcze bardziej proste. Jeśli skorzystamy z tej usługi, deklarację podatkową wypełni za nas administracja podatkowa. Ale pamiętajmy – administracja przygotuje za nas propozycję zeznania -  my możemy z niej skorzystać bądź nie. Jeśli chcemy skorzystać z ulg czy odliczeń, wówczas trzeba je wpisać do deklaracji PIT samodzielnie, gdyż propozycja administracji ich nie uwzględnia. Poza tym usługa polega na pomocy w wypełnieniu zeznania podatkowego, a nie jego złożeniu. Złożenie deklaracji PIT nadal leży w gestii podatnika.

Wstępnie wypełnione zeznanie ma jednak ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym oraz zmniejszyć liczbę błędów wprowadzanych do zeznania w trakcie przepisywania danych z informacji od płatników. Dzięki usłudze składanie deklaracji staje się o wiele prostsze i oszczędza nasz czas.

Nadal dostępne pozostaje składanie zeznania PIT-37 drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo. Można na przykład skorzystać z programu do rozliczeń PIT za 2014 rok.

Źródło: Biznes.onet.pl