e-Podatki

McDonald\'s oskarżony o oszustwa finansowe w Europie 2015-03-09


Czy znana sieć McDonald’s oszukiwała fiskusa w Europie? Tak twierdzą trzy europejskie federacje związkowe, które oskarżają McDonald's o nadużycia finansowe. Chodzi o miliard euro, które udało się McDonald'sowi wyprowadzić przez Szwajcarię do banku w Luksemburgu.


Nadużyć miano dokonywać dzięki systemowi wyprowadzania zarobionych pieniędzy z kraju, w którym działał w Europie. W ten sposób firma uniknęła płacenia ogromnych podatków.


Z szacunków wynika, że największe straty miałaby ponieść Francja, która na niechlubnym procederze miała stracić do 700 tysięcy euro. McDonald’s zamiast Francji miał przekazać 16 mln euro luksemburskiemu skarbowi państwa. Wszystko to działo się w latach 2009-2013.


Sam McDonald’s odpiera zarzuty, tłumacząc, że prawo nie zostało przekroczone, gdyż firma nie podawała fałszywych danych. Niemniej jednak, aby uzyskać tak korzystne warunki w Luksemburgu firma musiała zawrzeć tajne porozumienie z tamtejszymi władzami. Niby firma nie dopuściła się przestępstwa finansowego, przyznała jednak, że takie działania to balansowanie na krawędzi pomiędzy tym co legalne, a co jest już wykroczeniem.


Już w ubiegłym roku francuski fiskus zwrócił uwagę na niewymiernie małe podatki w stosunku od generowanych dochodów firmy. Warto zwrócić uwagę, że McDonald’s zatrudnia we Francji 70 tysięcy pracowników.


Źródło: Polskie Radio