e-Podatki

Czy Ministerstwo Finansów zlikwiduje ulgę na nowe technologie? 2015-02-23


O takim zamyśle poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister finansów Jarosław Neneman. Resort chce zlikwidować ulgę na nowe technologie, a w jej miej miejsce wprowadzić bardziej efektywne rozwiązanie.

O rezygnacji z ulgi dyskutowano na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. innowacyjnej gospodarki i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Komisja miała przeanalizować możliwości zmniejszenia obciążeń fiskalnych w sektorze MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem składek ZUS.

Powodem rezygnacji z ulgi na nowe technologie jest niewielkie zainteresowanie ze strony małych podatników. Ministerstwo zauważa, że dotychczas z ulgi skorzystało zaledwie ok. 30 podatników. Z analiz wynika, że ulga ta nie jest dobra dla małych podatników, tylko dla dużych. Jednak resort pracuje już nad nową ulgą i zapewnia, że w ciągu miesiąca powinny zostać opracowane jej założenia. Nowe rozwiązanie ma być dedykowane właśnie  małym podmiotom.


Ministerstwo współpracuje teraz także z resortem gospodarki nad przepisami dotyczącymi korekty kosztów w podatkach dochodowych. Chodzi o to, aby odbywała się ona na bieżąco.


Źródło: PAP