e-Podatki

Prezydent podpisał budżet na rok 2015 2015-01-27


23 stycznia 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę budżetową na rok 2015. Minister finansów Mateusz Szczurek określił tegoroczny budżet jako racjonalny i oszczędny, który pozwoli Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu. Ma to być jednak także budżet, który umożliwi dalszy rozwój naszego kraju.


Dochody budżetu państwa zaplanowano na 297,2 mld zł (wobec 277,8 mld zł zaplanowanych na 2014 r.), a wydatki na 343,3 mld zł (wobec 325,3 mld zł przewidzianych na br.). Deficyt budżetowy w przyszłym roku ma wynieść maksymalnie 46,08 mld zł. Ponadto przewiduje się wzrost produktu krajowego brutto o 3,4 proc., spadek deficytu sektora finansów publicznych poniżej 2,8 proc. PKB oraz 1,2 proc. inflację.

W kwestii polityki prorodzinnej zwrócono uwagę na zapewnienie środków na większe ulgi z tytułu posiadania dzieci. Dzięki lepszej dostępności z tych środków będzie mogło skorzystać ponad 97 proc. rodzin (ok. 1,8 mln podatników). Proponowane przez rząd zmiany mają poprawić sytuację rodzin wielodzietnych oraz rodzin o niskich dochodach. Przykładowo rodzina z trójką dzieci i dochodem 65 tys. zł rocznie nie zapłaci podatku dochodowego, a przez zapowiadane zmiany zostanie wielokrotnie zwiększona kwota wolna od podatku. Te zmiany w uldze na dzieci to element polityki prorodzinnej państwa i instrument wspierania dzietności.

Budżet na rok 2015 zakłada również m.in. znaczący wzrost nakładów na oświatę i wychowanie, w tym na przedszkola i bezpłatne podręczniki dla uczniów. Na obronność ma zostać przekazane więcej niż dotychczas, czyli 2,3 proc. PKB. Wynika to z płatności w ramach programu wyposażenia polskiej armii w myśliwce wielozadaniowe. Od 2016 roku na obronność ma być przeznaczane 2 proc. PKB.

Źródło: Ministerstwo Finansów