e-Podatki

Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych 2015-01-13


1 stycznia 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, dotyczące rozliczania podatku VAT od usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych odbiorcom prywatnym na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

Obowiązujący od nowego roku system obliczania stawki podatku VAT od sprzedaży usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych wpłynie na ceny gier w dystrybucji cyfrowej, e-booków i innych produktów, sprzedawanych w internecie.

Do końca 2014 roku było tak, że kupując grę w sklepie elektronicznym, którego właściciel ma siedzibę poza granicami naszego kraju, do ceny zakupu doliczano stawkę VAT obowiązującą na terenie tego państwa. Od początku stycznia 2015 roku, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, miejscem świadczenia takiej usługi jest państwo kupującego, czyli w naszym przypadku będziemy brali pod uwagę polski VAT, czyli 23 proc.

Obowiązująca w naszym kraju stawka podatku VAT na szczęście nie jest najwyższą w Unii, ale w Niemczech i Wielkiej Brytanii podatek ten jest niższy. Zatem trzeba się liczyć z tym, że jeśli do tej pory kupowaliśmy gry zagranicą, to prawdopodobnie zapłacimy teraz za nie więcej, chyba że będziemy kupować w sklepach, zarejestrowanych na terenie państw, które mają wyższą stawkę podatku VAT, naliczaną dla tych konkretnych produktów.

Źródło: onet.pl