e-Podatki

2.1. Nie daj się zrobić w słupa! 2014-12-02


Kontrola Skarbowa zwraca uwagę na zagrożenia związane z działalnością zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzeniami podatku w kampanii informacyjnej „Nie daj się zrobić w słupa". Jej celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i upowszechnianie wiedzy w tym zakresie.

Przestępcy bezwzględnie wykorzystują osoby do dokonywania „oszustw karuzelowych". Osoby zwerbowane do udziału w „karuzeli podatkowej" często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jakie grożą za oszustwa podatkowe oraz za udział w grupie przestępczej.

„Karuzela podatkowa" to sieć kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji, mających na celu wyłudzanie podatku VAT z budżetu państwa. Każdy uczestnik oszustwa karuzelowego musi liczyć się z odpowiedzialnością podatkową, karną i karną skarbową. Należy podkreślić, iż odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane do wystawiania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa.

Kontrola Skarbowa zwraca uwagę, że wejście na drogę przestępstwa jest dość łatwe, natomiast rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności nie zawsze jest prosta. Z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać. A raz podjęta decyzja może wywrzeć wpływ na dalsze życie tej osoby i jego najbliższych.

Więcej informacji o akcji na stronie www.slupczyoszust.pl.

(Źródło: Ministerstwo Finansów)