e-Podatki

Fiskus odda VAT, ale tylko firmie, której nie ma. 2006-03-14


Podatniku, jeżeli likwidujesz działalność gospodarczą to pamiętaj, że fiskus nie odda Ci już pieniędzy z tytułu VAT, ponieważ nie będziesz miał firmowego konta bankowego.


Jak czytamy w Gazecie Wyborczej


(…) Dwa lata temu Magdalena Kocot otworzyła w jednej z podwarszawskich miejscowości sklep zielarsko-medyczny. Interes jednak nie wypalił. - Firma zysków nie przynosiła - wspomina Kocot. W czerwcu 2005 sklep zamknęłam.

Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Pani Magdalena wykreśliła firmę z rejestru przedsiębiorców. Zakończenie działalności zgłosiła do ZUS oraz urzędu skarbowego. Dodatkowo w skarbówce złożyła druki, z których wynikało, że urząd musi jej oddać 8 tys. zł z tytułu nadpłaconego podatku VAT. Pieniądze miały być zwrócone w dwóch ratach - pierwsza po dwóch miesiącach, a druga po pół roku.
Minęło jednak sześć miesięcy i nic. Pieniędzy nie było. Za to Kocot dostała pismo, że skarbówka pieniędzy zwrócić nie może, bo... nie istnieje już jej firmowe konto.
- Faktycznie, bank rachunek zamknął - przyznaje Kocot. - Zgodnie z umową musiałam go powiadomić, że zakończyłam działalność.

Kocot poprosiła więc US o przelew pieniędzy na swoje prywatne konto. Tym razem Urząd odmówił zwrotu podatku. W decyzji napisał: "Zgodnie z art. 87 ustęp 2 o podatku od towarów i usług zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika. Należy zauważyć, że rachunek bankowy osobisty nie jest rachunkiem bankowym podatnika w rozumieniu wspomnianego artykułu". (…)


Zarówno Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej jak i wiceminister finansów Mirosław Barszcz są zgodni chociaż w jednym, że przepis ten jest niedorzeczny. Pan Minister obiecał, że przyjrzy się sprawie.


(źródło: Gazeta Wyborcza 14/03/2006)