e-Podatki

1.5. Sejmowa podkomisja przyjęła projekt zmian w janosikowym 2014-10-21


Członkowie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej wprowadzili poprawki do rządowego projektu zmian w janosikowym. Zmiany mają obowiązywać tylko w 2015 r. i przewidują m.in. zwiększenie dotacji budżetowej dla samorządowców.

Bazowym projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ma być dokument przygotowany przez resort finansów. Wprowadzono do niego dwie duże poprawki. Ustawa miałaby obowiązywać tylko w 2015 r. (zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów zmienione przepisy miałyby funkcjonować w 2015 i 2016 r.). Zmieniono również wskaźnik wpłaty. Odnosi się to do górnej granicy dotacji z budżetu państwa. Miałaby ona sięgnąć 268 mln zł.

Szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska wyjaśniła, że dodatkowe środki mają pochodzić z jednej z rezerw celowych zapisanych w budżecie państwa. "Będą one pochodziły z rezerwy na usuwanie skutków powodzi. Te pieniądze i tak trafiają do samorządów. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, to możemy na ten cel uruchomić też inne rezerwy" - zaznaczyła.

Samorządy nie będą musiały przeznaczać dotacji celowej z budżetu wyłącznie na utrzymanie dróg, jak dotychczas, ale również na inwestycje.

We wtorek projektem zmian w janosikowym zająć się mają połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego.

(Źródło: PAP)