e-Podatki

1.1. MF: ws. ustawy wprowadzającej przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC) 2014-10-07


W poniedziałek klub PO złożył w Sejmie poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę. Chodzi o to, by przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Zgodnie z projektem przepisy ustawy z 29 sierpnia o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych mają być stosowane "począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2014 r". Na jej podstawie zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Obawiano się, że wskutek zbyt późnego opublikowania ustawy nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. Ustawa została bowiem podpisana 17 września i miała być opublikowana przed końcem września, nastąpiło to jednak dopiero 3 października.

W poniedziałek w komunikacie resort finansów podał, że "nieprawdziwa jest informacja, że w wyniku nieopublikowania ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, budżet państwa do końca września straci 3,3 mld zł". Resort zaznaczył, że projekt ma głównie charakter prewencyjny, a w trakcie prac nad nim "nie wskazano żadnej kwoty po stronie podatkowej".

Opóźnieniu wejścia regulacji w życie ma zaradzić poselska inicjatywa. Posłanka PO, szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska, która ma reprezentować wnioskodawców projektu, powiedziała PAP, że plan prac legislacyjnych nad projektem zostanie przedstawiony we wtorek - wstępnie na godz. 10 zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie.

Poseł PO Marcin Kierwiński zapewnił z kolei, że poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy był konsultowany z prawnikami. "Nie podzielam wątpliwości konstytucjonistów, nie ma żadnych wątpliwości, że nasz projekt jest zgodny z konstytucją" - podkreślił Kierwiński.

Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, cały proces legislacyjny w tej sprawie powinien zostać zakończony do 30 listopada br. Minister obiecuje, że przypilnuje, by nowa ustawa została terminowo opublikowana.

Minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów 3 października br. odniósł się do pojawiających się informacji odnośnie ewentualnych skutków, które wiązałyby się z niewejściem w życie od przyszłego roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw, stwierdzając, że są one „w całości przeszacowane". – W ocenie skutków regulacji ustawy nie podawaliśmy żadnych wpływów budżetowych, ani żadnych oczekiwań dochodów z tego tytułu – powiedział minister Szczurek.

Minister finansów wyjaśnił, że w ustawie budżetowej nie zostały przewidziane dodatkowe dochody z tego tytułu, jednak i tak warto aby ustawa weszła w życie od początku przyszłego roku, ponieważ wspierając uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców będzie korzystna dla wszystkich obywateli.

(Źródło: Ministerstwo Finansów; PAP)