e-Podatki

2.1. Zmiany w podatkach zapowiedziane przez premier Kopacz a przedsiębiorcy 2014-10-07


Zmiana zasad działania administracji podatkowej, przyspieszenie prac nad nową Ordynacją podatkową i dalsze wzmacnianie stabilności finansów publicznych. To zapowiedzi premier Ewa Kopacz z exposé w Sejmie w dniu 1 października 2014 r.

Prezentując posłom program nowego rządu premier Kopacz wskazała, że konkretne ułatwienia dla podatników to m.in. półtoraroczna pomoc tzw. asystenta podatnika w prowadzeniu działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców oraz łatwy i bezpieczny dostęp do indywidualnego konta podatnika dzięki systemowi e-Podatki. Zmiany czekają też administrację podatkową. Dzięki nim podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie, a pracownicy urzędów skarbowych będą obsługiwać nie tylko sprawy dotyczące podatków, lecz także z zakresu działania innych instytucji, takich jak ZUS, Służba Celna czy samorząd terytorialny. Zostanie także zwiększona przepustowość infolinii podatkowej oraz zbudowana internetowa Baza Wiedzy Administracji Podatkowej. Ewa Kopacz zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, a ministra gospodarki do założeń nowego prawa działalności gospodarczej. – To, co planowano osiągnąć w 3 lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy – zapowiedziała premier.

Eksperci wytykają jednak rozbieżności między zapowiedziami premier Ewy Kopacz wprowadzenia ułatwień dla podatników, a przygotowywanymi od pewnego czasu przez ministra finansów zmianami w Ordynacji podatkowej, które, jak pisze w swoim oświadczeniu Konfederacja Lewiatan,: „posłużą raczej do ścigania podatników i wpłyną na zwiększenie zobowiązań podatkowych przedsiębiorców". Podobnego zdania jest Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, który był gościem Polskiego Radia 24.

– Do takich przepisów, które uderzą we wszystkich podatników należy bez wątpienia tzw klauzula obejścia prawa, czyli klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - podkreśla ekspert EY.

Pozostałe planowane zmiany w Ordynacji Podatkowej, które budzą poważne obawy przedsiębiorców, to ograniczenie prawa do uzyskiwania interpretacji indywidualnych (ma być wprowadzona możliwość wygaszania interpretacji indywidualnych za pomocą interpretacji ogólnych) oraz wprowadzenie 200 proc. odsetek od zaległości podatkowych.

(Źródło: Ministerstwo Finansów; Polskie Radio)