e-Podatki

Co zyskała Polska w trakcie bojów o VAT? 2006-02-07


Zakończone negocjacje w sprawie przedłużenia ważności załącznika K do unijnej VI Dyrektywy (VATowskiej) przyniosły Polsce przedłużenie stosowania obniżonej stawki na budownictwo.

(…) Zakończenie kilkudniowej nerwówki "vatowskiej" wszystkie kraje UE przyjęły z ulgą. Polska zgodziła się, aby ważność załącznika K do unijnej VI Dyrektywy przedłużyć do 2010 r. Załącznik ten to lista tzw. usług pracochłonnych, na które kraje "starej" UE od 1999 r. mogą stosować obniżoną stawkę VAT. Są tam usługi remontowo-budowlane, naprawa rowerów, usługi szewskie, fryzjerskie, kaletnicze, opieka domowa oraz mycie okien. Polska domagała się, żeby w zamian za przedłużenie obowiązywania załącznika K przyznać nam dłuższe okresy przejściowe wynegocjowane w traktacie akcesyjnym - na niższy VAT na mieszkania, książki, produkty rolne, usługi budowlane i restauracyjne. W 2008 powinniśmy podatek na to wszystko podnieść. Proponowaliśmy, aby tę datę przesunąć do 2015 r. Nikt na to nie chciał przystać i negocjacje znalazły się w impasie przez trzy dni.

Ostatecznie kryzys udało się rozwiązać przy pomocy unijnego komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa. Polska zgodziła się na austriacką propozycję, aby załącznik K obowiązywał do 2010 r. W zamian dostaliśmy podpisane przez Kovacsa memorandum. Zapisano w nim bardzo szeroką definicję "budownictwa społecznego". Zgodnie z dyrektywą na mieszkanie należące do takiego budownictwa można stosować niższą stawkę VAT. Co to jest budownictwo społeczne, dyrektywa nie mówi, ale komisarz Kovacs napisał, że definicja może obejmować wszystkie mieszkania do wartości 100 tys. euro lub np. wszystkie budynki, w których jest więcej niż jedno mieszkanie. - W naszej definicji wykorzystamy prawdopodobnie oba kryteria - mówiła dziennikarzom minister finansów Zyta Gilowska. (…)


(źródło: Gazeta Wyborcza 03/02/2006)